راهکارهایی برای افزایش فروش رستوران

سپتامبر 13, 2022

راه کارهای افزایش فروش رستوران

اگر در صنعت مواد غذایی مشغول به کار هستید, میدانید که این رقابت میتواند به راحتی به موفقیت برسد. با وجود رقابت زیاد و روند های در حال تغییر, می توانید کار خود را درخط مقدم ذهن مشتریان حفظ کنید. یکی از مهم ترین فاکتور ها, تعادل بین دستیابی به مشتریان جدید در مقابل حفظ مشتریان قدیمی است. بیایید برخی از تکنیک های بازاریابی رستوران را که می توانید برای جذب مشتری جدید استفاده کنید, به طور منظم مرور کنیم:

1. حضور مجازی و شبکه های اجتماعی خود را تقویت کنید

کاملا مشهود است که امروزه تعدا بیشتری از افراد با دستگاه های تلفن همراه خود به وب دسترسی پیدا می کنند. مهم نیست چه مدت را صرف وب سایت رستوران خود کرده اید, اگر در راستای تولید محتوا برای تلفن ها و رایانه ها بهینه نباشد, اکثر مشتریان شما از صفحه تان خارج خواهند شد. با سرمایه گذاری در وب سایتی که به نظر عالی میرسد و به درستی در تبلت ها, تلفن ها و دسک تاپ ها به طور یکسان کار میکند, اطمینان حاصل کنید که در حال استفاده از فناوری به نفع خود هستید.

اگر برای رستوران خود وب سایت ندارید, ساده ترین راه برای کمک به مشتریان برای یافتن شما ایجاد لیست Google My BUSINESS(GMB) با آدرس, شماره تلفن و تصاویر مکان شماست. این کار همچنین به مشتریان شما امکان بررسی و به اشتراک گذاشتن غذاهای رستورانتان را می دهد.

به همین ترتیب سعی کنید حساب های رسانه های اجتماعی را برای تجارت خود تنظیم کنید و یک حضور آنلاین فعال را حفظ کنید. اگر وقت ندارید پیام های دریافت شده از طریق شبکه های اجتماعی خود را تحت نظر داشته باشید, یکی از مدیران خود را مسئول پاسخگویی به سوالات قرار دهید.

نکته مهم دیگر در مورد داشتن یک حساب کاربری در رسانه های اجتماعی این است که می توانید برای هر رویدادی که ممکن است میزبان آن باشید, اطلاع رسانی کنید. یا اگر رستوران شما به دلیل قطع برق یا دلیل غیر قابل پیشبینی دیگری بسته شده است, می توانید از آن برای مطلع ساختن مشتریان استفاده کنید. در کل می توانید از رسانه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای تحقق بسیاری از استراتژی های حفظ مشتری که در بالا ذکر شد استفاده کنید.

2. مشتریان جدید را به رستوران خود جذب کنید

احتمالا اهمیت برخورد اول مشتریان با رستورانتان را میدانید. یک مشتری معمولی بیشتر از یک مشتری که برای اولین بار با نام تجاری شما آشنا شده و وارد رستورانتان می شود, میتواند اشتباهات سهوی از جانب شمار را نادیده بگیرد. تلاش کنید که فقط کمی بیشتر برای اولین تجربه میهمانان رستورانتان گام بردارید تا تاثیر مثبت آن را ببینید.

3. از استراتژی های حفظ مشتری برای افزایش وفاداری مشتری استفاده کنید

اگر تا به حال حتی به عنوان یک مشتری معمولی در یک کافه یا رستوران محلی بوده اید, می دانید دانستن نامتان و غذای مورد علاقه تان توسط سرورها چه حسی دارد. بیرون رفتن برای غذا خوردن چیزی بیش از صرف غذا ست. این یک تجربه اجتماعی و حتی یک سرویس است که با خدمات خوب رستوران حتی ممکن است شما را تشویق به مشتری دائم شدن کند.

ممکن است در مورد هزینه های جذب مشتریان جدید در مقابل حفظ وفاداری تعجب کنید. اگر چه ممکن است دستیابی مداوم به مشتریان جدید مهم به نظر برسد, اما خوشحال نگه داشتن مشتریان وفادار خود نسبت به جذب میهمانان اول وقت مقرون به صرفه تر است. چند عامل وجود دارد که می تواند در این امر نقش داشته باشد, اما یکی از موارد مهم تبلیغات است. به عنوان مثال یک بیلبورد هزینه زیادی دارد. در حالی که درست است که یک بیلبورد مارک شما را در معرض صدها یا هزاران نفر از افراد جدید قرار می دهد اما تنها تعداد کمی از آنها ممکن است به تجارت شما مراجعه کنند.

در بسیاری از موارد شما می توانید از مشتریان دائمی خود به عنوان تبلیغات رایگان استفاده کنید. تبلیغات لسانی یا زبانی یکی از بهترین تبلیغ هایی است که هر شغلی می تواند داشته باشد. عموما افراد تبلیغاتی همچون بیلبورد اعتماد چندانی ندارند اما به توصیه دوستشان مبنی بر مکانی مناسب برای غذا خوردن اعتماد میکنند. این بدان معنی است که مشتریان دائمی شما در موفقیت کسب و کار شما بسیار ارزشمند هستند.

4. روشهای مختلف خرید را به مشتریان پیشنهاد دهید

بسیاری از مشتریان ممکن است وقت لازم برای انتظار یک میز یا حتی نشستن برای وعده اصلی را نداشته باشند. این زمانی است که طراحی روشهای مختلفی که میهمانانتان می توانند غذای شما را سفارش می دهند, میتواند کمک بزرگی باشد و سود بیشتری برای شما کسب کند. چند روش عبارتند از:

الف- منوی جداگانه به رستوران خود اضافه کنید

با اضافه کردن یک منوی بیرون بر به رستوران خود, می توانید به طور مداوم اقدام به فروش کنید حتی اگر ظرفیت سالن شما پر باشد.

ب- اجرای خدمات تحویل

اگر سیستم تحویل مطمئن غذا را داشته باشیدبه مشتریان این امکان را می دهید تا برای خرید غذا مجبور به خارج شدن از خانه نشوند.

ج- وعده های غذایی مختلف در ساعات مختلف روز ارائه دهید

اگر یک رستوران هستید که برای وعده نهار کار می کنید اما در ساعات شلوغی صبح نیز میزان بالای درخواست برای سرورا مشاهده میکنید, پس سریعا فروش صبحانه را در نظر بگیرید.

د- با تکنولوژی همگام باشد

از سفارش آنلاین و رزرو یک میز از طریق یک برنامه غافل نشوید. اکثر مشتریان به پیشرفت رستوران محبوبشان علاقه مندند. پر کردن فرم آنلاین معمولا آسانتر از برقراری تماس تلفنی برای برخی مشتریان است و بسیاری از افراد ممکن است ترجیح دهند که در مکانی که سرویس های آنلاین مانند این ارائه می دهد, وعده غذایی خود را صرف کنند.

5- کارکنان و سرورهای خود را در تکنیک های فروش بالا آموزش دهید

یک سرور ماهر می تواند با مکالمه ساده فروش رستوران شما را افزایش دهد. هنگامی که نوبت به آموزش کارکنان خود می رسد, نکات زیر را در نظر داشته باشید:

1- موارد منو را شرح هید

اولین فرصت برای فروش, اندکی پس از نشستن میهمانان به دست می آید. قبل از سفارشات نوشیدنی, سرورهای خود را تشویق کنید تا نوشیدنی های مخصوص مورد علاقه خود را در این فهرست توصیف کنند. اشاره به کوکتل های خلاق ممکن است مشتری را به اندازه کافی برای امتحان کردن جلب کند, حتی اگر در ابتدا فکر کرده اند که فقط یک بطری آب داشته باشند.

2- موارد بیشتری را پیشنهاد دهید

وقتی غذای اصلی به اتمام رسید, پیشنهاد کنید که یک دسر یا نوشیدنی بعد از غذای اصلی را امتحان کنند. باز هم نامگذاری چند گزینه دسر ممکن است مشتریان شما را برای امتحان کردن یکی از آنها وسوسه کند.

6- حداکثر نرخ گردش رستورانتان را داشته باشید

هرچه غذای بیشتری بفروشید, درآمد بیشتری کسب خواهید کرد. راه آشکار برای فروش بیشتر غذا خدمت به افراد بیشتری است. اینجاست که گردش مالی بالا میرود. درحالی که شما نمیتوانید میزان مدت زمان صرف وعده غذایی توسط مشتریان را کنترل کنید, چند ترفند وجود دارد که می توانید بهره وری خدمات شما را افزایش دهد. در اینجا چند مورد برای امتحان کردن آورده شده است:

1- سیستم صندلی های خود را سازماندهی کنید

سیستم هایی مانند رزرو میهمانان را راه اندازی کنید تا بدانید در انتظار چه تعداد مهمان هستید و مدیریت بهتری داشته باشید.

2- کادر خدمت خود را طبق برنامه نگه دارید

اطمینان حاصل کنید که رستوران شما به اندازه کافی کارمند دارد تا همه میهمانان در سالن غذاخوری را تحت پوشش قرار دهند.

3- از فن آوری به نفع خود استفاده کنید

برخی رستوران ها از سیستم های POS سیار استفاده می کنند تا نیاز نباشد که سرورها برای پرداخت صورت حساب ها زمان را تلف کنند.

4- سالن غذاخوری خود را به روز کنید

برخی از سالنهای غذاخوری به گونه ای تنظیم شده اند که باعث میشوند تمایل افراد به حضور بیشتر در آنجا بیشتر شود. علاوه بر این نشستن مشتریان با تعداد کم در میزهای کوچکتر می تواند به ایجاد فضای کافی در هنگام ورود  .مهمانهای بزرگتر کمک کند.

ارائه شده توسط مزه لذیذدر سپتامبر ۲۰۲۲


مطالب زیر برای شما مفید است

چطور برای رستوران بازاریابی انجام دهیم

چگونه منوی رستوران را بنویسیم

8 راه برای افزایش سود دهی رستوران شما


برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,