۱۰ ترفند برای مدیریت موفق رستوران

سپتامبر 6, 2022

🔘۱۰ ترفند برای مدیریت موفق رستوران

مدیریت موفق رستوران نیازمند عبور از چالش‌های مختلفی از جمله روابط عمومی قوی، خلاقیت، ارتباط مناسب با کارکنان و ارائه سرویس مناسب به مشتری است. بسیاری از اوقات مالک رستوران خود به شخصه مسئولیت مدیریت رستوران را نیز برعهده می‌گیرد. اما در بسیاری از مواقع نیز این مسئولیت‌ها بین دو فرد مختلف تقسیم می‌شوند. اما در هر صورت برای موفقیت یک رستوران وجود یک مدیریت قوی ضروری است. مدیریت رستوران وظیفه اداره کردن کارمندان و تامین نیازهای مشتریان را بر عهده دارد. با این تفاسیر اهمیت مسئولیت‌های فردی که در این جایگاه قرار دارد واضح است.

👈همیشه حق با مشتری است

حتما همه شما بارها و بارها در کسب و کارهای مختلف با این جمله طلایی رو‌به‌رو شده‌اید. این شعار کلید اصلی موفقیت در هر کسب وکاری است. به بیان دیگر حتی اگر با دیدگاه مشتری مخالف هستید نحوه برخورد شما تعیین کننده بازگشتن یا بازنگشتن مشتری به رستوران شما خواهد بود. پس فراموش نکنید همیشه حق با مشتری است.

👈مسئولیت‌های کارکنان

برای موفقیت رستوران باید این نکته را در نظر داشته باشید که هر یک از کارکنان رستوران از گارسون گرفته تا کارکنان بخش آشپزخانه باید به بهترین شکل ممکن در انجام مسئولیت‌های خود بکوشند. برای این منظور تمامی این وظایف باید توسط مدیر رستوران به خدمه به صورت روشن توضیح داده شود. در واقع وظایف فردی هر یک از کارمندان باید به تفکیک مشخص شده باشد. انجام تمامی این امور بر عهده مدیریت رستوران گذاشته می‌شود.

👈تبلیغات در مدیریت موفق رستوران:

تبلیغات یکی دیگر از بخش‌های اصلی وظایف مدیریت رستوران هستند و طیف وسیعی را از تبلیغات روزنامه‌ای و رادیویی تا تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و بیلبوردها شامل می‌شوند. مدیریت یک رستوران موفق باید با توجه به فاکتورهای مختلف از جمله بودجه رستوران و توجه به نقاط ضعف و قوت آن این تبلیغات وسیع را شناسایی و اعمال کند.

💰نقدینگی و مدیریت موفق رستوران:

نقدینگی رستوران میانگین پول نقدی است که در مقابل هزینه‌های نقدی که از رستوران خارج می‌شود قرار می‌گیرد و باید به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه بررسی شود. اگر مدیریت رستوران ساختار مالی رستوران را به درستی درک نکند بی‌شک کسب و کار شما را در ریسک بسیار عظیمی قرار می‌دهد. بنابراین از بررسی دقیق مدیریت مالی رستوران و به بیان دیگر دخل و خرج آن مطمئن شوید.

🌟پیشنهادات ویژه رستوران

پیشنهادات ویژه می‌توانند طیف عظیمی از موارد ویژه جلب مشتری از جمله برنامه‌های ویژه جشن، ایجاد منوی روزانه و یا حتی پیشنهاداتی مانند یکی بخر دو تا ببر را شامل شوند. مدیریت رستوران باید با توجه به شرایط حاکم بر رستوران این آفرهای ویژه را مشخص و اعمال کند. آیا مشتریان رستوران شما را بیشتر افراد مجردی تشکیل می‌دهند که پس از یک هفته کاری سنگین درصدد صرف اندکی وقت در رستوران شما هستند و یا خانواده‌ها بیشتر به رستوران شما مراجعه می‌کنند؟

آفرهای ویژه رستوران اغلب با توجه به مواردی از این قبیل صورت می‌گیرند. بنابراین یکی دیگر از وظایف اصلی مدیریت رستوران تشخیص طیف غالب رستوران و مشخص کردن نوع پیشنهادات ویژه با توجه به آن است.

👈توسعه بیشتر فروش: با امکانات کیترینگ

همه رستوران‌ها از امکانات پایه در جهت ایجاد یک کیترینگ داخلی برخوردار هستند و تمام منابع خوراکی، تجهیزات و خدمه مورد نیاز در آن‌ها دیده می‌شود. با این تفاسیر توسعه خدمات رستوران به یک کیترینگ کوچک یا بزرگ با توجه به تجهیزات موجود کار ساده‌ای خواهد بود. مدیریت رستوران با توجه به امکانات موجود می‌تواند در جهت این توسعه اقدام کند و قدم بزرگی برای سوددهی بیشتر کسب و کار بردارد.

🔘پیگیری فروش رستوران

مدیر رستوران می‌تواند تاریخچه‌ای از کسب و کار تهیه کند تا در خصوص آنالیز فروش، هزینه‌های ایجاد شده، پرداخت‌های مشتریان و … اطلاعات لازم را کسب کند. به این ترتیب برنامه‌ریزی برای توسعه فروش در آینده ساده‌تر می‌شود.

💲نرم‌افزار مدیرت هزینه

وجود یک نرم‌افزار مدیریت هزینه به مالکین رستوران‌ها در مدیریت و پیگیری فروش، نقدینگی و اطلاع از موجودی منابع غذایی کمک شایانی می‌کند. این امر می‌تواند در ساده‌تر شدن مدیریت روزانه رستوران کمک شایانی داشته  باشد – مزه لذیذ – و در پایین آوردن هزینه‌های  مواد غذایی و پرداخت‌ها و همچنین مطلع شدن از محبوبیت آیتم‌های منو موثر باشد.

📔به روز رسانی منو:

مسلما هزینه‌های تامین مواد غذایی با گذشت زمان پس از مدتی تغییر می‌کنند. بنابراین هزینه‌های چرخاندن کسب و کار شما نیز به طبع آن تغییر خواهند کرد. برخورداری از منوی غذایی که منجر به پایین آوردن هزینه‌های تامین مواد غذایی و بالابردن سود رستوران شود یکی از مهم‌ترین موارد در موفقیت رستوران است. بنابراین به روز رسانی منو را فراموش نکنید.

💵صرفه‌جویی در هزینه‌ها

ات ایجاد تغییرات جزیی خیلی بیشتر از آن‌چه تصور می‌کنید در سوددهی کسب و کار شما موثر است. به عنوان مثال استفاده از لامپ‌های کم مصرف و یا شیر آب‌هایی با مصرف بهینه می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش هزینه‌های رستوران داشته باشد. بنابراین بد نیست نگاهی به دور و بر خود بیاندازید و با ایجاد تغییراتی اندک از هزینه‌های رستوران خود بکاهید. مطمئن باشید از تاثیر بسزایی که این تغییرات جزیی در هزینه‌های کلی ماهیانه و سالیانه کسب و کار شما ایجاد می‌کنند شگفت‌زده خواهید شد.

حرف آخر در مدیریت موفق رستوران

در نهایت باید بدانید مدیریت موفق رستوران چالش‌های بسیاری در پی دارد. از استخدام و اخراج کارکنان گرفته تا مدیریت فروش و تامین هزینه‌های پایه همه و همه بر عهده مدیریت رستوران قرار دارند. البته ابزارهای بسیاری نیز موجود هستند که در ساده‌تر شدن مدیریت رستوران به کمک شما می‌آیند. یک مدیر خوب کسی است که بتواند اهداف کسب و کار را به خوبی بشناسد و در زمان مناسب از افراد ماهر یاری بخواهد.

موفق باشید

ارائه شده توسط مزه لذیذ در 23 ژوئیه2022مقاله های زیر را حتما مطالعه کنید

مدیریت مشتری ناراضی در رستورانچند راهکار ساده در صورت افزایش مواد اولیه 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,